Dlaczego właściwie dach wymaga podkładu?

Dach pełni kluczową funkcję, chroniąc dom przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Podobnie jak wiele innych części domu, czasami zdarza się taka sytuacja, że dach w końcu będzie wymagał napraw i konserwacji. Może również zdarzyć się, że będziesz musiał wymienić cały dach. W takich okolicznościach istnieje wiele opcji do rozważenia w zależności od tego, jak długo zamierzasz mieszkać w domu i jaka jest pogoda w twojej okolicy. Jednym z najważniejszych aspektów odpowiedniego systemu pokryć dachowych jest warstwa podkładowa. Podkład jest to wysoce wodoodporny lub hydrofobowy materiał barierowy, który może zapewnić dodatkową ochronę domu przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Kiedy budowany jest nowy dach lub usuwany jest stary dach, podkład jest mocowany bezpośrednio do poszycia dachowego, aby zapewnić warstwę ochronną chroniącą przed wodą. Jeśli coś uszkodzi gont lub pokrycie dachowe, pokrycie dachu będzie chronione przed wodą dzięki podkładowi. Dlaczego właściwie dach wymaga podkładu?

Trzy główne rodzaje podkładów są stosowane w projektach pokryć dachowych to papa, asfalt gumowany i podkład syntetyczny bez bitumu.

Każdy z tych materiałów może znacznie zwiększyć ochronę domu przed wodą. Głównym powodem, dla którego wielu właścicieli domów wybiera podkład dachowy, jest ochrona przed wodą. Na obszarach, w których występują znaczne opady deszczu, wykonanie wylewki dachowej jest praktycznym i prawie koniecznym wyborem. Rozsądne może być również zainstalowanie podkładu pod dach o małym nachyleniu, nawet jeśli w danym obszarze występują tylko umiarkowane opady w ciągu przeciętnego roku. Domy z dachami o niskim nachyleniu są bardziej narażone na uszkodzenia przez wodę, a odpowiednio zamocowana warstwa podkładowa może zapobiec kosztownym naprawom w przyszłości. Do zamontowania podkładu i poszycia dachu stosuje się gwoździe, podkładki oraz wkręty ciesielskie. Jeśli zamierzasz wkrótce wymienić dach lub zbudować nowy dom, ważne jest, aby zastanowić się, jaki podkład jest odpowiedni dla twojej nieruchomości. Profesjonalnie zainstalowany podkład dachowy może zapewnić niezawodną ochronę przed wilgocią dla każdego domu.