Możemy ocieplać budynki różnymi metodami

Pozwalanie, aby zimne powietrze z zewnątrz dostawało się na poddasze i dalej do przestrzeni mieszkalnych domu może powodować kondensację wilgoci i sprzyjać rozwojowi pleśni i grzyba na ścianach i sufitach.

Właśnie dlatego potrzebna jest odpowiednia izolacja zarówno domu i piwnicy, jak i całego poddasza. Potrzeba właściwego materiału izolacyjnego, który jest niewrażliwy na wilgoć i zapobiegnie przedostawaniu się zimna i wilgoci do wnętrza domu.

Możemy ocieplać budynki różnymi metodami

Dlaczego ocieplanie i izolacja poddaszy są ważne

Nasz dom możemy ocieplić za pomocą różnych materiałów izolacyjnych, jak styropian, wełna mineralna czy natryskiwania pianka poliuretanowa. Izolacja i ocieplanie poddaszy zapobiega przedostawaniu się do wnętrza zimnego powietrza i wilgoci, a tym samym pomaga nam efektywnie i po niższych kosztach ogrzać cały dom bez niepotrzebnych strat ciepła. Wełna mineralna może być tańszą opcją, należy jednak pamiętać, że może ona nieco osiąść lub przesuwać się na jedną stronę strychu i nie utworzy dobrego uszczelnienia powietrznego. Natomiast płyty styropianowe nie są odpowiednie do montowania na poddaszu ze względu na małą elastyczność.

Odpowiednim materiałem na ocieplenie i izolację poddaszy będą wszelkiego rodzaju pianki, które są nie tylko elastyczne, ale również można je natryskiwać nawet w bardzo małych przestrzeniach i szczelinach pomiędzy deskami, rurami czy koszami lamp. Dodatkowo izolacja pokrywająca odsłonięte okablowanie i przewody wodno-kanalizacyjne nadaje budynkowi ostateczny i kompletny wygląd, a także przygotowuje pomieszczenia do wykończenia, malowania ścian i układania podłóg.

Prawidłowo przeprowadzone ocieplanie i izolacja poddaszy nie tylko zapewni nam komfortowe warunki i optymalną temperaturę w domu, ale również pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze w przyszłości. Koszty konserwacji i napraw w budynkach mieszkalnych są zmniejszone dzięki odpowiednio dobranej i nałożonej izolacji termicznej, która chroni budynek przed czynnikami zewnętrznymi.