Akumulatory lfp – niezawodna technologia

Jednym z typów akumulatorów są akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe w skrócie lfp – od nazw pierwiastków lithium, ferrum, phosphorus.

Akumulatory te charakteryzują dużą żywnościową, dlatego też znajdują zastosowanie w specjalistycznych urządzaniach, które muszą być niezawodne. Wykorzystane są przy zasilaniu awaryjnym, czy urządzeniach rejestrujących i nadzorujących. Oczywiście zasada ich działania tak jak w przypadku tradycyjnych akumulatorów. Kiedy akumulatory są rozładowane to niestety niemożliwe staje się uruchomienie silnika spalinowego. Te akumulatory pozwalają na magazynowanie, jak również oddawanie ładunków elektrycznych, które są uzupełniane poprzez alternatory. W dzisiejszych czasach do samochodów dobiera się precyzyjnie akumulatory. Sprawdza się bowiem zarówno moc oświetlenia, jak i rodzaj silnika spalinowego. Jeżeli mamy do czynienia z samochodami napędzanymi silnikami wysokoprężnymi to stosuje się akumulatory o większych pojemnościach. Każdy akumulator musi być szczelny więc akumulatory są zamknięte w odizolowanych celach wewnątrz obudowy. Ta obudowa wykonana jest z tworzyw sztucznych. Z pokryw w akumulatorze wyprowadza się końcówki biegunowe. Większość akumulatorów w pokrywie posiada otwory wlewowe, które zakryte są korkami. Na naszym rynku możemy raczej dostać akumulatory starszej generacji, które wymagają od nas okresowej obsługi.

Te nowsze posiadające separację kopertową posiadają wyższy prąd rozruchowy, dodatkowo większą pojemność i zużywają mniejszą ilość wody. Wszystkie akumulatory nowocześniejsze posiadają separację kopertową, gdzie mają podwyższony prąd rozruchowy, o wiele większą pojemność, jak i ich zużycie wody jest mniejsze jeżeli porównywać by je do akumulatorów tradycyjnych mających te same wymiary. Współczesne akumulatory zrobione są ze stopów ołowiu z wapniem. Składają się także z filtrów zabezpieczających przed zapłonem gazów. Akumulatory te dodatkowo posiadają wskaźnik stanu naładowania, który zmienia swoją barwę. Obecnie jednak coraz częściej wykorzystuje się akumulatory lfp, ze względu na ich dużą niezawodność.