Gerbera: rodzaje, cechy, pielęgnacja i uprawa kwiatu

Kwiaty Gerbera są jednymi z najpopularniejszych na świecie. Te rośliny z rodziny Asteraceae (na przykład znany słonecznik i rumianek są ich biologicznymi krewnymi) pochodzą z Ameryki Północnej, zostały odkryte na początku lat 20. ubiegłego wieku i szybko stały się powszechne i uwielbiają ogrodników.

Gerbera Care

Podobnie jak kwiatostany słonecznika, podążają w kierunku słońca ze wschodu na zachód. Ta roślina doskonale nadaje się do uprawy w domu lub w ogrodzie. Jak dbać o gerbera, jakie rodzaje roślin istnieją i ich główne choroby, możesz dowiedzieć się poniżej.

Opis

Gerbery to wieloletnie zioło. Może osiągać 60 cm długości, ma wydłużone liście około 35 cm. Piękny kwiat gerbera to tak naprawdę kwiatostan koszykowy z dwoma rodzajami prostych kwiatów – rurkowatym (zaokrąglona część na środku kwiatostanu) i trzciny (wzdłuż krawędzi, w postaci kolorowych płatków). Istnieje wiele kolorów płatków – fuksja, biały, czerwony, różowy, pomarańczowy, brzoskwiniowy, fioletowy itp. Niektóre gatunki zawierają kilka odcieni w obrębie tego samego kwiatostanu, co czyni go bardzo atrakcyjnym. Środkowa część kwiatostanu kosza jest często czarna lub ciemna.

Biorąc pod uwagę szeroką gamę odcieni, gerbera jest popularną rośliną do tworzenia bukietów. Dla różnych narodów świata gerbera ma kilka znaczeń. W Egipcie kwiat symbolizuje naturę i oddanie słońcu. Celtowie wierzyli, że roślina zmniejsza stres i smutki codziennego życia. Gerbera reprezentuje niewinne serca dzieci i wiąże się z wdzięcznością i szczęściem.

Gatunek

Istnieje szeroka gama gatunków i odmian gerbera o szerokiej gamie kolorów. Każdy hodowca będzie mógł wybrać opcję według własnych upodobań.

  • Podwójne gerbery. Kwiaty z podwójnymi płatkami, które rosną w dwóch rzędach. W środku tworzy się grupa wielu płatków, które nazywane są promieniowaniem.

  • Gerbera Aurantiac. Kwiatostany z długimi spiczastymi płatkami różnią się nieco od większości gerber. Płatki mają jaskrawoczerwony odcień, środkowa część kosza jest ciemna, liście są duże jasnozielone. Gatunek ten preferuje wilgotną, dobrze przepuszczalną glebę i natychmiast przyciąga uwagę podczas kwitnienia, co czyni go idealną rośliną do doniczek i pojemników.

  • Gerbera Fiction. Kwiat z pięknymi kremowymi, białymi i beżowymi płatkami z oszałamiającymi błyskami malinowego różu jest popularną opcją zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Solidna i zwarta roślina idealna do uprawy w domu i do tworzenia bukietów.

  • Gerbera Daisy. Ten odwieczny kwiat o jasnym pomarańczowym odcieniu i dużym spektakularnym wyglądzie jest popularną rośliną ozdobną. Osiąga wysokość 30 cm i świetnie wygląda zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.

Care

Gerbera można uprawiać zarówno z nasion, jak i sadzonek. Nasiona są bardziej ekonomiczną opcją, ale należy je sadzić natychmiast, ponieważ szybko tracą one żywotność. Posadź roślinę w dobrze przepuszczalnej glebie i umieść kompost lub nawóz organiczny w wykopie.

Jeśli sadzisz kilka roślin, pozostaw między nimi odległość 5 cm. Upewnij się, że szyjka korzenia (gdzie główna łodyga przechodzi do systemu korzeniowego) znajduje się nieco powyżej poziomu gruntu, poprawi to napowietrzenie. Podlewaj roślinę regularnie, szczególnie podczas kwitnienia, dokładnie maczając korzenie. Przed kolejnym podlewaniem pozostaw glebę wierzchnią w doniczce do całkowitego wyschnięcia.

Aby zapewnić optymalny wzrost, nawozić gerbery co miesiąc przez cały sezon wegetacyjny. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy stosować zrównoważony złożony nawóz ogrodowy ogólnego przeznaczenia.

W sezonie wegetacyjnym idealna temperatura dla gerbera wynosi od + 10 ° C do + 20 ° C. Niektóre gatunki mogą kwitnąć nawet przez cały rok, pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej + 10 ° C.

Gdy nadejdzie wiosna, rozłóż między rośliny 2-5 cm naturalnej ściółki, takiej jak kompost lub posiekana kora. Powinieneś również usunąć kwiatostany z szypułkami, gdy tylko zaczną znikać, przycinając je ostrym nożem lub nożyczkami.

Choroba

  • Mączniak Ta choroba grzybowa jest najczęstsza wśród gerber. Choroba jest spowodowana wysoką wilgotnością, umiarkowanymi temperaturami i pochmurną pogodą (w otwartym terenie). Dotknięte rośliny wykazują małe plamki białej materii, które pojawiają się na kwiatach i niższych liściach.

  • Szara pleśń. Często pojawia się w okresie chłodnej, deszczowej pogody. U dotkniętych roślin wzrost spowalnia, rozwija się szara powłoka, która zawiera wiele zarodników grzybów.

  • Czarna zgnilizna korzeni. Choroba niszczy system korzeniowy gerbera. Główne objawy zewnętrzne to więdnięcie liści i żółknięcie młodych pędów. Niektóre rośliny rozwiną uszkodzenie podstawy łodygi, które pojawiają się na poziomie gleby.

Zapobieganie chorobom

Przy odpowiedniej pielęgnacji roślin można uniknąć większości chorób gerbera. Aby uzyskać najlepsze wyniki, sadzić ją w dobrze przepuszczalnej glebie i wodzie tylko wtedy, gdy powierzchnia gleby staje się sucha. Zapewnić dobrą wentylację i odpowiednią przestrzeń między każdą rośliną. Użyj środków doniczkowych dezynfekujących, aby wyeliminować źródła wszelkich infekcji. Gerbery z objawami choroby należy natychmiast usunąć z innych roślin.

Cechy gerber i ich zastosowanie do bukietów gerbera to zaskakująco trwałe kwiaty

Zachowują atrakcyjny wygląd przez długi czas, nawet jeśli nie stoją w wodzie. Dla ich długiego pobytu w wazonie lepiej jest usunąć dolne liście, skrócić łodygę. Najlepiej używać miękkiej wody. Co trzy dni szypułkę należy obcinać. Ponieważ wierzchołek kwiatu jest trochę ciężki, ogrodnicy wymyślili jeden pomysł. Wzmacniają trzon niewidocznym drutem, dzięki czemu jest prosty i trwały. Gerbery boją się mrozów i zimna. Na naszym terenie nie sadzi się ich w otwartym terenie, tylko w szklarniach lub doniczkach. W domu staje się wiecznym kwiatem. Gerbera, wraz z różami i chryzantemami, jest uważana za lidera w sprzedaży bukietów.

Gerbery można nazwać uniwersalnymi kolorami. Do nich można użyć dowolnego rodzaju wazonu – owalnego, wydłużonego, w kształcie walca. Gerbery przyciągają przede wszystkim swoją prostotą. W bukiecie wyglądają stylowo i szlachetnie. Duże kawałki frotte są szczególnie spektakularne. Wystarczy 3-5 takich kwiatów i powstaje wrażenie chwytliwego i jasnego bukietu. Kwiaciarnie od dawna kochają gerbery, ponieważ mogą rozkoszować się bukietem przez dwa całe tygodnie. Kupując bukiet, należy zwrócić uwagę na świeży wygląd roślin i długość łodygi. Świeże kwiaty będą miały elastyczne liście, a łodyga będzie mocna i długa. Ważne jest, aby gerbery tworzyły odpowiedni klimat w pomieszczeniu, ponieważ nie toleruje zbyt ciepłego powietrza. Jest wygodna w temperaturze + 16-20 ° C. Te kwiaty kochają światło, ale nie muszą wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Możesz zrobić cudowną niespodziankę ukochanej osobie, zamawiając dostawę  Wyślij kwiaty do Polski – Łódź.