Monitor ultrawide – doskonałe narzędzie do pracy i rozrywki

Monitor jest bardzo ważną częścią naszego zestawu komputerowego, ważne aby wybrać model odpowiedni do naszych potrzeb. Aby zrobić to należycie trzeba znać podstawowe parametry monitorów komputerowych.

Ważnym parametrem opisującym monitor komputerowy będzie rozdzielczość, odnosi się ona do liczby pikseli na ekranie, poziomo i pionowo. Obecnie standardem są monitory Full HD – 1080p. Jednak na rynku widzimy coraz więcej monitorów o rozdzielczości 4k. Często także widzimy monitory lekko zakrzywione, dzięki czemu mieli komfort pracy, ponieważ każdy element monitora będzie jednakowo oddalony od naszych oczu. Modele 34-calowe mają zwykle proporcje 21:9, co oznacza, że są szersze niż w przypadku innych wyświetlaczy. Jednak większe monitory bez krzywej o bardziej powszechnym współczynniku kształtu 16: 9 wymagałyby drugiej osi krzywizny. Liczba opisująca krzywiznę wyrażona jest w „R”, jest to promień jej łuku w milimetrach. Monitory zakrzywione to najczęściej monitory ultrawide, jak sugeruje ich nazwa, monitory te rozciągnięte są w lewo i w prawo, zapewniając więcej miejsca na ekranie, które kiedyś uzyskiwaliśmy stawiając obok siebie dwa monitory. Idealne do wyświetlania wielu aplikacji jednocześnie, monitory ultrawide mogą być profesjonalnym wyświetlaczem biznesowym. Cieszą się także dużym uznaniem graczy. Rozmiar ekranu (pomiar po przekątnej) i współczynnik kształtu (szerokość według wysokości) są niezbędne do zrozumienia unikalnych rozdzielczości, jakie uzyskujesz dzięki monitorom ultrawide. Wyświetlacze monitorów mogę być produkowane w różnych technologiach. Technologia wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD) pojawiła się po raz pierwszy na ekranach telewizorów, ale dopiero w połowie lat 90. pojawiła się na monitorach komputerowych. Nazwa pochodzi od tego, iż wyświetlacze tego typu mają ekrany, które składają się z dwóch kawałków szkła, w których znajduje się ciecz. Ekran dzieli się na tysiące wierszy i kolumn, lepiej znane jako piksele. Lampy w monitorze LCD zapewniają żywotność na poziomie 30 000 godzin. Ponieważ technologia jest starsza, produkty te są zwykle grubsze i cięższe. Zakres kontrastu kolorów może być czasami ograniczony. Inną technologię posiadają monitory wyposażone w wyświetlacze LED. Technicznie, wyświetlacze LED są również monitorami LCD, ponieważ mają ten sam płyn między ich dwuczęściowymi szklanymi ekranami. Jednak diody elektroluminescencyjne (LED) stosowane są zamiast świetlówek wyświetlacza LCD.

Z tego powodu monitory LED są jaśniejsze i zużywają mniej energii niż ekrany LCD, a ich żywotność wynosi około 50 000 godzin. Technologia diod elektroluminescencyjnych pojawiła się na początku lat 60. XX wieku i początkowo można było uzyskać jedynie kolor czerwony. Z czasem technologia poszła do przodu, i udało się wyprodukować w pełni działający monitor. Ważny jest także współczynniki proporcji ekranu monitora i ich związek z rozdzielczością ekranu. Z definicji współczynnik kształtu jest szerokością ekranu w stosunku do wysokości ekranu. Na przykład niektóre z pierwszych sprzedawanych telewizorów były prawie kwadratowymi ekranami o nieco większej szerokości niż wysokość, co zapewniał współczynnik kształtu 4: 3. Teraz rozdzielczości ekranu komputera są mierzone i przedstawiane w szerokości przez wysokość pikseli. W 1987 roku świat został po raz pierwszy wprowadzony do monitorów, które mieściły ekrany 4: 3 o rozdzielczości 640 × 480. Obecnie większość monitorów komputerowych korzysta ze współczynników szerokoekranowych i rozdzielczości Full HD, przy czym najpopularniejsze to 16: 9 przy 1920 x 1080 pikseli. Dzięki podwojeniu wymiarów szerokość + wysokość w ramach współczynnika kształtu można uzyskać ostrzejsze rozdzielczości (wyraźniejszy obraz) dzięki większej liczbie pikseli upakowanych w tym samym współczynniku kształtu. Oczywiście współczynniki kształtu i rozdzielczości również ewoluowały z powodu większej liczby odmian, takich jak zakrzywione monitory UltraWide. Duży wybór monitorów ultrawide można znaleźć na stronie https://vobis.pl/monitor-29-cali. Obecnie można zainteresować się ciekawymi monitorami 29 cali.