Okapniki balkonowe – zachowaj elewację w czystości

Wykańczając swój dom, warto zadbać o dziesiątki różnego rodzaju szczegółów. Ważną sprawą jest z pewnością właściwe odprowadzanie wody.

Pod dachem montujemy rynny, które zbierają wodę i odprowadzają ją dalej. Mogą być one podłączone przykładowo do miejskiego systemu odprowadzania ścieków. Oczywiście wodę deszczową możemy zbierać aby wykorzystać ją następnie do podlewania naszego ogrodu. Wiele osób decyduje się na wykopanie zbiornika, na wodę deszczową może być to przykładowo gotowy zbiornik metalowy, lub z tworzywa. Oczywiście tego rodzaju zbiornik można wykonać z kręgów stosowanych przy studniach. Będzie nam potrzebna także odpowiednie pompa, dzięki której będziemy mogli podlewać nasz ogród. Warto zwrócić uwagę także na inne szczegóły. Woda będzie spływała także po naszych tarasach czy też balkonach. Najczęściej stosuje się mały spadek, tak aby woda skapywała z balkonu, a nie spływała po naszej elewacji. Woda z czasem mogłaby na elewacji pozostawić trudne do usunięcia trwałe ślady. Obecnie można zastosować specjalne okapniki balkonowe, dzięki którym woda będzie skapywała w miejscu w którym będziemy chcieli. Bardzo ważne jest aby właściwie skonstruować także sam balkon. Powinien posiadać on mały spadek, aby woda nie pozostawała na nim. Będzie to szczególnie istotne w ziemie, kiedy woda może roztapiać ię i ponownie zamarzać, może prowadzić to do oblodzenia i niebezpiecznych sytuacji.

Będzie to nie tylko zagrażało nam ale także może doprowadzić do uszkodzenia płytek. Niedokładnie położona fuga, czy też praca balkonu może doprowadzić do powstania niewielkich szczelin pomiędzy płytkami, kiedy dostanie się tam woda i następnie zamarznie może doprowadzić do wypchnięcia płytki. Płyta zazwyczaj pęka, wówczas więcej wody dostaje się pod płytki i prowadzi do dalszych uszkodzeń. Dlatego tak ważne jest aby prawidłowo wykonać nasz balkon. Warto zamontować specjalne aluminiowe okapniki, które będą zbierały wodę wokół naszego balkonu. Więcej o ich zastosowaniu można przeczytać na stronie: https://adoo.pl/aranzacja-wnetrz/okapniki-balkonowe/. Znajdziemy tam wiele interesujących porad dotyczących montażu i wykorzystania okapników.