Zabawki odpowiednie dla niemowląt już od dnia narodzin

Niemowlęta lubią patrzeć na ludzi i przedmioty oraz podążać za nimi wzrokiem.

Zazwyczaj preferują twarze i jasne, żywe kolory. Natomiast noworodki na początku rozróżniają tylko ciemne i jasne kolory, ponieważ ich wzrok się dopiero kształtuje. Dzieci mogą sięgać, być zafascynowane tym, co potrafią ich ręce i stopy, podnosić głowę, odwracać się w stronę dźwięków, wkładać rzeczy do ust i wiele więcej. Dla takich małych dzieci zabawki powinny być przede wszystkim bezpieczne, ponieważ z pewnością wylądują w ich buziach, więc nie mogą mieć żadnych małych części, ani składać się z toksycznych substancji. Dotyczy to zwłaszcza grzechotek, kocyków, maskotek i gryzaków, z którymi maluchy najczęściej mają do czynienia. Najlepsze zabawki dla niemowlaków i najmłodszych dzieci to takie, po które mogą one sięgać, trzymać w rączkach, ssać, potrząsać, hałasować – grzechotki, duże pierścienie, zabawki do ściskania, gryzaki, miękkie lalki, teksturowane piłeczki sensoryczne, oraz winylowe i planszowe książeczki z grubymi okładkami i kartkami.

Zabawki odpowiednie dla niemowląt już od dnia narodzin

Książki z rymowankami i wierszami oraz nagrania kołysanek i prostych piosenek, a także zabawki odtwarzające muzykę i dźwięki z pewnością zainteresują każdego malucha.

Można również zawiesić na łóżeczku karuzelę z pozytywką i wiszącymi zabawkami, aby dziecko sięgało po nie i ćwiczyło chwytanie i wodzenie oczami za przedmiotami. Małe dzieci z pewnością zainteresują bezpieczne lusterka, w których mogą się przeglądać i obserwować refleksy światła na ścianie. Nieco starsze niemowlęta w wieku około siedmiu miesięcy, zaczynają być coraz bardziej aktywne i zazwyczaj przechodzą od przewracania się i siedzenia do podskakiwania, pełzania, podciągania się i stania. W wielu sklepach kupimy prezenty dla dziecka po urodzeniu, również online. Rozumieją swoje imiona i inne popularne słowa, potrafią identyfikować części ciała, znajdować ukryte przedmioty oraz wkładać i wyjmować rzeczy z pojemników. Dla takich dzieci odpowiednie będą chodziki, bujaki, zabawki wodne do kąpieli, zabawki muzyczne i sensoryczne, miękkie kocyki i zabawki do przytulania, a także mięciutkie maty edukacyjne do leżenia i zabawy z akcesoriami, które zaciekawią malucha.