Wzmacnianie gruntu przy pomocy pali CFA

Odwierty odbywają się przy użyciu świdra ciągłego ślimakowego, świder po wykonaniu otworu podnosi się a do środka zostaje wtłoczony beton. Następnie wprowadzane jest zbrojenie, dzięki temu powstaje solidna podstawa dla budownictwa.

W zależności od specyfikacji projektu można użyć wiertnic o różnej długości, wówczas na palach osadzane będą konstrukcje budynków. Wszędzie tam gdzie podłoże jest niestabilne, warto zastosować pale CFA, dzięki czemu cała konstrukcja budynku będzie opierała się na solidnych podstawach. Metoda odwiertów wyeliminuje wibracje, które mogą występować przy użyciu innych technologii, dlatego też można robić nawierty w pobliżu stojących już budynków. Technika ta nie wymaga dodatkowego wzmacniania gruntu, takiego jak dodatkowe szalunki, ponieważ otwór jest samonośny, ponieważ świder wkręca się w ziemię, a beton wstrzykiwany jest w otwór powstały w wyniku odwiertu. Tego rodzaju technikę można stosować w przypadku piasków, żwirów czy też iłów.

Jest to także stosunkowo tania metoda wzmacniania gruntu, dostępnych jest wiele różnych odwodów świdrów dlatego też można drążyć otwory o różnej szerokości, przykładowo kiedy potrzebne będzie umieszczenie solidniejszych zbrojeń.

Obecnie pale CFA są bardzo dobrą metoda wzmacniania gruntu, można wykonać otwory bardzo blisko siebie, dzięki czemu uzyskamy bardziej wytrzymałą strukturę. Jeżeli grunt jest niepewny można na nich oprzeć fundamenty czy też inne elementy konstrukcyjne budynków. Beton lub zaprawę pompuje się przez pusty trzon świdra, utrzymując statyczne ciśnienie w głowicy, aby wypełnić cylindryczną wnękę utworzoną, gdy ślimak jest powoli usuwany. Zbrojenie jest umieszczane jest w betonie, a po zastygnięciu stanowi bardzo mocna konstrukcję. Najczęściej zbrojenie sięga na głębokość 6 metrów, jednak wiele urządzeń może drążyć otwory na głębokość 25 metrów. Po wlaniu betony możliwe jest także użycie wibratora, dzięki czemu beton dobrze wchodzi w zbrojenie, tworząc bardzo mocną konstrukcję.