Precyzyjne dozowanie i szerokie zastosowanie – małe pompy dozujące

Głównym zadaniem pompy dozującej jest precyzyjna kontrola tłoczonego medium, kontrola jego objętości i prędkości. Profesjonalne rozwiązania zapewniają bardzo dokładną kontrolę dawkowania.

Pompy stosowane są do dozowania różnego rodzaju mediów: cieczy agresywnych, środków chemicznych, detergentów, gęstych i lepkich cieczy czy produktów spożywczych. Najczęściej do dozowania stosowane są pompy dozujące perystaltyczne. System dozowania oparty właśnie na pompie dozującej perystaltycznej jest bardzo precyzyjny i niezawodny.

Ten rodzaj pomp dozujących posiada tzw. jelito w którym mieści się medium. Dzięki czemu pompowane medium nie ma styczności z pozostałymi elementami samej pompy. Rolki znajdujące się na rotorze cyklicznie dociskają jelito, co powoduje zmianę ciśnień i transport środka dozowanego. Brak kontaktu medium z elementami pompy powoduje, że pompy dozujące perystaltyczne często pracują w laboratoriach chemicznych i medycznych zapewniając czyste i precyzyjne dozowanie. Możliwości wykorzystania pompy dozującej perystaltycznej są tak duże, że znajdziemy je w różnych procesach w przemyśle chemicznym, papierniczym, farmaceutycznym, spożywczym, a także wielu innych obszarach.

Popularność i możliwość zastosowań pomp dozujących przekłada się na zróżnicowaną ofertę rynkową. Obecnie znajdziemy kilku producentów, którzy specjalizują się wyłącznie w projektowaniu i produkcji systemów dozowania i pomp dozujących. Jednym z liderów jest włoska marka AQUA Industriali posiadająca w swoim produktowym portfolio kilkadziesiąt modeli pomp dozujących, zróżnicowanych pod względem wydajności, sposobu dawkowania oraz wykonania. Co więcej popularność stosowania pomp dozujących sprawia, że są one coraz łatwiej dostępne, a ich obsługa znacznie ułatwiona. Niemniej dobór techniczny pompy powinien być wykonany przez specjalistę, mającego wiedzę techniczną na temat modeli pomp, możliwości zastosowań oraz wymagań względem aplikacji. Właściwy dobór pompy do medium to efektywna praca i dłuższa żywotność samej pompy.