Każdy kierowca poniesie karę za jazdę po alkoholu

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest niestety zjawiskiem powszechnym i mimo surowych kar przybywa kierowców, którzy nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo. Utrata prawa jazdy, kara grzywny czy nawet pozbawienie wolności nie niesie za sobą oczekiwanego skutku.

Kto może stracić prawo jazdy?

Podczas rutynowej kontroli drogowej policjant ma prawo sprawdzić stan trzeźwości kierowcy i musi on wyrazić na to zgodę, zwłaszcza jeśli funkcjonariusz wyczuje woń alkoholu bądź zachowanie kierowcy wskazuje, iż jest on pod ” wpływem” Dopuszczalną wartością, za którą nie grożą konsekwencje prawne, jest 0,2 promila. Wyższe stężenie jest wykroczeniem, a nawet przestępstwem. Prawo do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi może w takiej sytuacji stracić każdy kierowca bez względu czy jest dopiero początkujący, czy też pracuje jako zawodowy kierowca. W drugim przypadku sytuacja wygląda nieco gorzej, gdyż utracić można prawo jazdy na wszystkie posiadane kategorie, a ich późniejsze odzyskanie wymagać będzie zdania kilku egzaminów, co na pewno mocno uderzy po kieszeni. Nie jest to jednak regułą. Sąd może wydać zakaz obejmujący tylko jedną kategorię, jeśli na przykład kierowca jadący pod wpływem alkoholu został zatrzymany w czasie prowadzenia pojazdu osobowego, zakaz może obejmować tylko kategorię B. W praktyce będzie oznaczało to, że nadal można prowadzić pojazdy, na które posiada się inne uprawnienia.

Czy można uniknąć kary?

Niestety, jeśli chodzi o zabranie prawa jazdy, nie ma możliwości uniknięcia takich konsekwencji. Jest to podstawowa kara zarówno za popełnienie przestępstwa, jak i wykroczenia. Złagodzeniu może ulec natomiast wysokość grzywny, która często określana jest na podstawie dochodów. Istnieje możliwość wcześniejszego ubiegania się o zwrot uprawnień, pod warunkiem, że zostały spełnione warunki. W przypadku przestępstwa musi minąć połowa kary, w przypadku dożywotniego zabrania co najmniej 10 lat. Tylko wtedy złożenie wniosku będzie miało sens.

Zobacz też artykuł https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/ponowny-egzamin-na-prawo-jazdy-po-alkoholu/

Previous article

Jak działają kryptowaluty?

Next article

Promocja marki – breloki reklamowe