Zawiesia linowe, czy łańcuchowe? Które z nich wybrać?

Zawiesia linowe i łańcuchowe potrafią okazać się niezwykle pomoce przy przenoszeniu ładunków, nawet w ekstremalnych warunkach. Zarówno zawiesia linowe, jak i łańcuchowe wiele łączy, jednak również i dzieli. Tak więc na które z nich postawić?

Zawiesia linowe czy łańcuchowe? Względy bezpieczeństwa

Zarówno zawiesia linowe, jak i łańcuchowe muszą pochodzić od sprawdzonego producenta, który jest w stanie opatrzyć swoje produkty certyfikatami oznaczającymi zgodę z europejskimi standardami. W przypadku obu rodzajów tych produktów występują pewne normy produkcyjne, które mają zapewnić użytkownikowi bezpiecznie wykorzystywanie zawiesi.

Producent musi być w stanie wydać odpowiednie zaświadczenie dotyczące tego, że maszyny pozytywnie przeszły wszystkie testy i są w pełni gotowe do użycia. W tym wypadku między zawiesiami linowymi i łańcuchowymi nie występują praktycznie żadne różnice. Warto jednak pamiętać, że elementy te pochodzące z nieznanych źródeł znacznie zwiększają ryzyko awarii, a jednocześnie nie zapewniają bezpieczeństwa użytkownikom. Sprawdź ofertę na zawiesia linowe w Mipromet.

Zawiesia linowe czy łańcuchowe? Jak długo nam posłużą?

Jeśli pod uwagę bierze się kwestię żywotności zawiesi, to bezsprzecznie zwyciężają zawiesia łańcuchowe. Wykonując regularne przeglądy i wykorzystując je zgodnie z zaleceniami producenta, mogą być wykorzystywane nawet przez 10 lat. Co więcej, można je poddać regeneracji, co nie jest tak oczywiste w przypadku zawiesi linowych. Zawiesia łańcuchowe można regenerować, a tym samym przywrócić im co najmniej 90% pierwotnej funkcjonalności i sprawności.

Zawiesia linowe czy łańcuchowe? Jaka jest ich cena?

Ostatnim niezwykle ważnym aspektem porównywania zawiesi linowych i łańcuchowych jest ich cena. Bez wątpienia to właśnie linowe odpowiedniki, potrafią być nawet do dwóch razy tańsze niż zawiesia łańcuchowe. Z tego też powodu mogą być one rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym, szczególnie w przypadku gdy firma charakteryzuje się ściśle określonym budżetem. Jednak wówczas znów należy wziąć pod uwagę ich żywotność.

Niemniej jednak, jeśli zawiesie linowe przetrwa np. budowę, na której potrzeby zostało zakupione, to będzie można je dalej wykorzystywać. Z drugiej zaś strony, jeśli zawiesie ma być nieodłącznym elementem stałego cyklu produkcyjnego, to inwestycja w zawiesia łańcuchowe okaże się o wiele bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem, chociażby ze względu na to, że można użytkować je o wiele dłużej, nawet w ekstremalnych warunkach.

Next article

Wywóz odpadów z budynków