Taśmy z klejem butylowym mają wiele zastosowań i zalet

Silikon zawiera polimery silikonowe i jest jedynym klejem, który będzie dobrze łączyć się z innymi podłożami silikonowymi.

Kleje silikonowe są stosunkowo drogie i mają bardzo niską przyczepność początkową, ale mogą wytrzymać wyższe temperatury niż klej gumowy i akrylowy. Akryle na bazie wody i rozpuszczalnika są podobne pod względem kosztów do taśm z kauczuku butylowego, jednakże kleje akrylowe zazwyczaj tworzą silniejsze wiązanie niż tradycyjny klej gumowy i są w stanie wytrzymać wyższe temperatury. Dla budowniczych i profesjonalnych wykonawców prac rzemieślniczych z pewnością sprawdzi się taśma z klejem z butylu i akrylu. Taśma butylowa jest przykładem kleju z kauczuku syntetycznego. Jest to klej na bazie rozpuszczalnika, który został opracowany w laboratorium, i nie pochodzi z drzewa kauczukowego. Taśmy z klejem butylowym mają wiele zastosowań i zalet

Wszystkie rodzaje klejów gumowych są termoplastyczne, więc wystawienie na działanie wysokiej temperatury zmiękczy klej i wpłynie na jego skuteczność.

Jednak kleje butylowe są opracowywane tak, aby były mniej wrażliwe na zmiany temperatury i pozostały elastyczne. Ponieważ taśmy butylowe są niezwykle trwałe i mają dobre właściwości oraz zachowują elastyczność przy zginaniu, są często używane w zastosowaniach, w których wymagane jest szczelne wiązanie. W rzeczywistości większość taśm butylowych jest również wyposażona w podkładkę, ponieważ system klejący jest agresywny i tworzy trwałe wiązanie z powierzchnią, do której przykleja się na dosyć łatwo, nawet jeśli powierzchnia jest nierówna czy popękana. Zaletami taśmy butylowej jest wysoka przyczepność początkowa, taka taśma lepiej kontakt niż najlepsze kleje akrylowe. Poza tym, że ma wysoki poziom przyczepności, ponieważ wiąże się z wieloma różnymi powierzchniami, taśma butylowa jest tańsza w zakupie niż akrylowa. Ponieważ taśma butylowa jest nieprzepuszczalna dla powietrza i wodoodporna, dobrze sprawdza się w sytuacjach, gdy czynnikiem utrudniającym klejenie jest woda. Taśma taka nie wytrzymuje jednak bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie UV lub chemikalia, jest z tego powodu podatna na utlenianie i może ciemnieć lub odbarwiać się z czasem.