5 faktów na temat ekogroszku, które warto znać

Ekogroszek to obecnie jedno z najczęściej wybieranych paliw stałych. Jego popularność wynika przede wszystkim z wysokiej dostępności i atrakcyjnej ceny. Jeśli rozważasz wybór takiego źródła ciepła do swojego domu, sprawdź dlaczego warto zwrócić uwagę na ekogroszek. 

Fakt 1 – Ekogroszek jest eko

Wybierając rodzaj ogrzewania coraz więcej osób szuka rozwiązań przyjaznych środowisku. Ale czy paliwo oparte na węglu może być ekologiczne? Okazuje się, że tak. W porównaniu z węglem ekogroszek jest paliwem znacznie czystszym, pozbawionym szkodliwych substancji. Do jego produkcji wybierany jest tylko surowiec najwyższej jakości, z obniżoną zawartością siarki, który dodatkowo poddawany jest intensywnej obróbce. Przesiewanie, płukanie, suszenie ma na celu wyselekcjonowanie odpowiedniego rozmiaru frakcji, usunięcie nadmiaru wody czy popiołu. 

W ten sposób powstaje wysokoenergetyczny opał, o optymalnej wilgotności i wysokiej wartości opałowej. Pozwala ona na mniejsze zużycie ekogroszku (w porównaniu z innymi paliwami) do uzyskania takiej samej ilości ciepła. To ukłon w stronę środowiska, a także duża wygoda, wynikająca z rzadkiego uzupełniania podajnika. 

To prawda, że podczas spalania ekogroszku mamy do czynienia z emisją dwutlenku węgla. Jednak w skali globalnej jego ilości są niewielkie, nieporównywalne emisją CO2 jaką generuje transport samochodowy czy lotniczy. 

Za ekologicznością ekogroszku przemawia również fakt, że może być spalany wyłącznie w nowoczesnych kotłach klasy 5. To urządzenia grzewcze o niskiej emisyjności i wysokiej wydajności, które muszą spełniać rygorystyczne normy. W efekcie emitują znacznie mniej pyłu, tlenku węgla i związków gazowych niż kotły klasy 3. 

Fakt 2 – palenie ekogroszkiem jest tanie 

Ceny ekogroszku, w porównaniu z innymi materiałami opałowymi, wyglądają obecnie bardzo korzystnie. Tańszy jest tylko węgiel, ale jak wiadomo, nie jest to ani paliwo czyste, ani wygodne w użytkowaniu. 

Szacuje się, że do ogrzania domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych potrzeba około 2-3 tony ekogroszku. Ceny za tonę wahają się od 500 zł do 1200 zł. Przyjmując, że średnio za dobrej jakości ekogroszek trzeba zapłacić około 900-1000 zł, koszt ogrzewania wyniesie od 1800 do 3000 zł. Trzeba przyjąć wartości uśrednione ponieważ zużycie opału będzie uzależnione od stopnia izolacyjności cieplnej budynku. Ogrzanie tego samego domu popularnym gazem ziemnym wyniesie około 4000 zł. 

Fakt 3 – Ekogroszek workowany jest lepszy niż ten sprzedawany luzem

Ekogroszek można kupić luzem lub zapakowany w worki. Pierwsza opcja, choć tańsza, jest zdecydowanie mniej wygodna. Ekogroszek workowany to rozwiązanie bardzo komfortowe. Znacznie ułatwia transport i rozładunek, a także przechowywanie w kotłowni. Ułożone w odpowiedni sposób worki nie zajmą dużo miejsca. Dozowanie opału wprost z worka nie generuje też takich zabrudzeń jak w przypadku ekogroszku składowanego luzem. Ekogroszek w workach znacznie dłużej zachowuje swoje parametry – nie wietrzeje, nie traci wartości opałowej i nie wilgotnieje. Zobacz dlaczego jeszcze warto wybrać ekogroszek w workach https://grzejemnieto.pl/wegiel-workowany-dlaczego-jest-lepszy-niz-ten-sprzedawany-luzem/.

Fakt 4 – ekogroszek najlepiej kupować latem

Gdy za oknem panują letnie temperatury mało kto myśli o zakupie opału. Jednak to właśnie latem jest najlepszy czas by kupić ekogroszek. To rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne. Ceny poza sezonem są niższe, a sprzedawcy kuszą fajnymi promocjami i rabatami. Latem łatwiej o suchy ekogroszek, ponieważ nie jest narażony na deszcz, śnieg czy wiatr. Kupując latem nie tylko oszczędzasz, ale również unikasz męczących kolejek. 

Fakt 5 – kupując ekogroszek online oszczędzasz

Kupując ekogroszek w sklepie internetowym oszczędzasz podwójnie. Czas, który musiałbyś poświęcić na jeżdżenie od składu do składu możesz wykorzystać w inny sposób. Zamówienie możesz złożyć z domu, w dowolnym momencie. W Internecie kupisz ekogroszek nawet kilkanaście złotych taniej. Przy zakupie kilku ton oszczędności będą odczuwalne. Większość sklepów oferuje darmową dostawę, dzięki czemu opał trafia wprost pod Twoje drzwi, a Ty nie musisz się martwić o jego transport.