Czym się różnią okuliści, optycy i optometryści

Kiedy przyjdzie czas na sprawdzenie zdrowia oczu, upewnij się, że wybierzesz odpowiedniego specjalistę do swoich potrzeb. Okulista, optometrysta i optyk są członkami zespołu okulistycznego.

Każdy z nich odgrywa ważną rolę w zapewnianiu zdrowych oczu, ale wiele osób myli różnych specjalistów i ich role w utrzymywaniu zdrowia oczu. Poziomy szkolenia i wiedzy specjalistycznej, i to, co mogą dla Ciebie zrobić, stanowią główną różnicę między różnymi rodzajami dostawców usług z zakresu ochrony wzroku. Okulista jest to lekarz, który specjalizuje się w pielęgnacji oczu i wzroku. Doświadczenie i wykształcenie pozwala okulistom diagnozować i leczyć szerszy zakres schorzeń oczu niż optometria i optyka. Okulista diagnozuje i leczy wszystkie choroby oczu, przeprowadza operację oka oraz przepisuje i dopasowuje okulary lub soczewki kontaktowe w celu skorygowania problemów ze wzrokiem. Ponieważ są lekarzami, okuliści mogą czasem rozpoznać inne problemy zdrowotne niezwiązane bezpośrednio z okiem i skierować pacjentów do odpowiednich specjalistów w celu leczenia.

Optometria to pracownicy służby zdrowia, którzy zapewniają podstawową opiekę narządu widzenia, począwszy od testowania i korekcji wady wzroku, po diagnostykę i zarządzanie zmianami wzroku.

Optometryści nie są lekarzami, ale są uprawnieni do uprawiania optometrii, która polega przede wszystkim na przeprowadzaniu badań i testów wzroku, przepisywaniu i wydawaniu soczewek korekcyjnych, wykrywaniu pewnych nieprawidłowości oka i przepisywaniu leków na niektóre choroby oczu. Często okulista, optometrysta oraz optyk Swarzędz pracują razem w tych samych gabinetach jako zespół, oferując pacjentom kompleksową obsługę. Optycy to technicy przeszkoleni w zakresie projektowania, weryfikacji i dopasowania soczewek i oprawek okularów, soczewek kontaktowych i innych urządzeń służących do korekcji wzroku. Korzystają z recept wydanych u okulistów lub optometrystów, ale nie badają wzroku ani nie piszą recept na okulary korekcyjne. Optycy nie mogą również diagnozować ani leczyć chorób oczu.

Previous article

Jak ocieplić dom?