Dlaczego należy gruntować powierzchnie podczas remontów?

W budownictwie często wykorzystuje się preparaty do gruntowania powierzchni, które mają zostać pomalowane lub też przykładowo tynkowane.

Odpowiedni podkład potrzebny będzie kiedy chcemy nałożyć coś na ścianę z cegieł, tynk czy też na płytę gips-karton. Podkłady służą do przygotowania podłoży porowatych i chłonnych. Nakładane są przed malowaniem ścian i zapewniają dobry efekt malowania. Podkład jest przezroczysty i cienki. Pozwala to wniknąć w głąb podłoża i wzmocnić ścianę. Jeśli podłoże nie zostanie zagruntowane przed malowaniem, spowoduje że farba po wyschnięciu będzie pozostawiała smugi, jak również po pewnym czasie może zacząć się łuszczyć. Każda ściana jest inna, ale podłoże ma decydujące znaczenie dla późniejszego wyniku. W przypadku zetknięcia farby lub tapety z porowatymi lub bardzo chłonnymi powierzchniami nie można uzyskać optymalnej przyczepności lub efekt malowania może mieć widoczne konsekwencje lub tapeta może odklejać się od ściany. Dlaczego należy gruntować powierzchnie podczas remontów?

W przypadku płyty gipsowo kartonowej na łącznie zostanie nałożony gips, który będzie wyrównywał łączenia płyt.

Bez odpowiedniego zagruntowania farba inaczej będzie wchłaniana przez gips, a inaczej przez samą płytę, o doprowadzi do niewielkich, ale zauważalnych różnic w kolorze. Do aplikacji najlepiej użyć pędzla malarskiego, grunt można nakładać bezpośrednio na ścianę poprzez intensywne pocieranie, często tego rodzaju preparatu można rozcieńczać, jeżeli będziemy chcieli aby grunt lepiej został wchłonięty przez powierzchnię. Kiedy przygotowujemy naszą ścianę pod malowanie, lub też tynk czy gładź, wówczas możemy uzyskać różne powierzchnie do malowania, które mogą odróżniać się po wyschnięciu farby. Gruntowanie jest również konieczne w przypadku bardzo chłonnych podłoży. Przykładami tego są wyrównane podłoża lub płyty gipsowo-kartonowe. Można oczywiście aplikować także grunt za pomocą wałka, jeżeli miejsce jest trudnodotępne, wałek na długim wysięgniku teleskopowym dotrze pod wysoki sufit budynku. Dzięki przedłużeniu można również dotrzeć do wszystkich powierzchni ścian i sufitów bez drabiny. Podłoże jest teraz profesjonalnie przygotowane i można kontynuować kolejne kroki. Dobrym pomysłem jeżeli szukamy skutecznego środka gruntującego jest Atlas ultragrunt, dzięki któremu możemy profesjonalnie przygotować podłoże do różnych prac.