Dach z blachy – jaki rodzaj będzie najlepszy?

Nic dziwnego, że blaszane dachy są coraz częściej wybierane nie tylko przez właścicieli obiektów przemysłowych, ale także przez użytkowników domów jednorodzinnych. Są w końcu niezwykle trwałe i funkcjonalne, zapewniając przy tym estetyczny wygląd – taki efekt można uzyskać oszczędzając zarówno pieniądze, jak i czas. Istnieje kilka rodzajów blaszanych pokryć dachowych; warto im się przyjrzeć, zanim zdecydujemy, jakim materiałem wykończymy nasz dach.

Blacha trapezowa na dach

Jej nazwa wzięła się od widocznych na niej przetłoczeń w kształcie trapezu. Na rynku można dostać modele pokryte ocynkiem lub alucynkiem, jednak te najtrwalsze mają specjalną powłokę pełniącą funkcje dekoracyjne i ochronne. Blacha trapezowa jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, a ze względu na swoją budowę może być dopasowana nawet do najbardziej skomplikowanych połaci dachowych z licznymi spadami i załamaniami. Kupuje się ją w arkuszach o określonej długości, jednak materiał można swobodnie docinać do swoich potrzeb, dzięki czemu montaż jest bardzo ułatwiony.

Blacha płaska na dach

W ostatnich latach nieco zapomniana m.in. właśnie na rzecz blach trapezowych, jednak wciąż należy do popularnych, klasycznych rozwiązań. Wykonuje się ją zazwyczaj z miedzi, stali, aluminium bądź z połączenia tytanu i cynku. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy blacha została zabezpieczona warstwą antykorozyjną (choć możemy zrobić to sami już po zakończonym montażu). Blacha płaska na rąbek stojący to nie tylko wytrzymałe pokrycie dachu, ale także bardzo efektowne. Montowana jest zwykle na zatrzask na uprzednio przygotowanym, sztywnym poszyciu.

Blachodachówka na dach

Blachodachówka modułowa lub w arkuszach to również chętnie wybierane pokrycie dachowe. Tworzy szczelną, nieprzepuszczającą wody powłokę, która może przetrwać długie lata, jeśli została odpowiednio zamontowana i zabezpieczona po założeniu. Blachodachówka, podobnie jak inne rodzaje blach, odznacza się niewielką wagą, co korzystnie wpływa nie tylko na transport, ale także na szybkość samej robocizny. Blachodachówki są dostępne w wielu kolorach, więc każdy klient może znaleźć model odpowiadający jego potrzebom.