Podnośniki nożycowe do prac przy drzewostanie

Do wykonywania różnego rodzaju prac na wysokościach mogą posłużyć nam podnośniki nożycowe, dzięki nim mamy dostęp do miejsc wysoko położonych.

Na miejsce pracy podnośnik może zostać przywieziony na lawecie, posiada on kółka, więc może zostać łatwo sprowadzony z lawety, zazwyczaj podnośniki nożycowe posiadają dwa komplety sterowników, jeden wewnątrz kosza, a drugi zewnętrzny, obecnie coraz częściej są to sterowniki radiowe, nie wymagające kabli, co jest niezwykle pomocne dla operatora. Następnie należy przygotować miejsce prowadzenia prac, w wielu miastach wykorzystuje się je do podcinania gałęzi drzew przy drogach czy ulicach. Aby spadające gałęzie nie spowodowały szkód miejsce pracy podnośnika powinno być odpowiednio zabezpieczone. Na dole powinien znajdować się pracownik, który przypilnuje aby nikt nie dostał się w zasięg pracy podnośnika. Tak przygotowane miejsce będzie bezpieczne, następnie trzeba rozpocząć przygotowywanie samego podnośnika.

Trzeba go odpowiednio wypoziomować, będzie stał on na specjalnych wysuwanych nogach. Wówczas możliwe będzie podniesienie kosza.

Oczywiście podnośniki tego rodzaju mogą znaleźć bardzo wiele różnych zastosowań. W magazynach pomogą nam sięgnąć do najwyższych półek, dzięki temu można optymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową. W halach fabrycznych oprócz tak oczywistych prac jak wymiana żarówek, wysięgniki nożycowe mogą służyć do serwisowania dźwigów suwnicowych. W przypadku prac na podnośnikach należy zadbać w szczególności o zasady BHP. Pracownik w koszu, powinien posiadać odpowiednie szelki i być przypięty do kosza. Powinien także posiadać kask, bardzo wiele wypadków spowodowanych jest lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niekiedy wynajem podnośników nożycowych odbywa się wraz z przeszkolonym pracownikiem, który będzie widział jak prawidłowo obsługiwać maszynę. Ze względu na cenę wiele firm decyduje się wypożyczać podnośniki nożycowe wynajem jest dość korzystny ponieważ w niektórych firmach potrzebny jest on kilka razy w roku, zatem nie trzeba płacić za zakup maszyny i szkolenie pracowników.

Previous article

Uniwersalne podnośniki nożycowe