Pionowa hydroizolacja fundamentów Kraków – poradnik

Izolacja pionowa fundamentów

Fundamenty jako podstawa budynku powinny być prawidłowo zabezpieczone przed działaniem wilgoci oraz wody. Izolacja musi być wykonana z należytą starannością, a materiały użyte do tego celu powinny być jak najlepszej jakości.

Hydroizolacja pionowa ma za zadanie chronić ściany fundamentów przed wnikaniem w nie wody w miejscu gdzie stykają się z ziemią, co zagwarantuje, że w budowanym budynku nie będzie wilgoci. Zazwyczaj hydroizolacja układana jest bezpośrednio na ścianie, a następnie zabezpiecza się ją pianką poliuretanową, która jest termoizolacją. Wyróżnia się kilka rodzajów izolacji pionowej fundamentów.

Izolacja lekka

Ten rodzaj izolacji stosuje się na gruntach mocno przepuszczalnych, wykonywana jest z hydroizolacyjnych mas bitumicznych. Jest to materiał mocno elastyczny i dzięki temu dodatkowo uzupełnia nierówności gruntu. Izolację tę można używać także przy niskich temperaturach. Nakłada się ją w dwóch warstwach, najpierw poziomą, a po jej wyschnięciu kolejną, ale już pionowo, co zapewni stu procentowe pokrycie powierzchni.

Izolacja średnia

Ten rodzaj izolacji nadaje się do gruntów nieprzepuszczalnych typu glina, gdzie budynek będzie stał nad poziomem wód gruntowych. Podobnie jak przy izolacji lekkiej używa się masy bitumicznej o odpowiedniej grubości. Może to być papa termozgrzewalna lub dwie warstwy papy i lepiku, ważne jest aby do papy smołowej użyć lepiku smołowego. Warstwę zewnętrzną wykonuje się z folii kubełkowej, zakłada się ją pól metra nad poziomem wód gruntowych.

Izolacja ciężka

Ten typ izolacji wykonuje się na gruntach, które długotrwale utrzymują wodę lub wody gruntowe przekraczają warstwę fundamentów stale lub okresowo. W takim przypadku stosowane są materiały do izolacji przeciw wodnej wraz z drenażem opaskowym. Zaleca się zakup wszystkich materiałów u jednego producenta. W ekstremalnych warunkach niezbędne jest zastosowanie ciężkiej izolacji i płyty żelbetowej z wodoszczelnego betonu.

Izolacja pionowa za pomocą piany poliuretanowej

Jest to najczęściej używany materiał do izolacji pionowej z uwagi na małą nasiąkliwość, odporność na uszkodzenia i łatwość nakładania za pomocą natrysku. Izolacja wykonana w ten sposób jest jednolita, szczelna, trwała i zabezpiecza fundamenty przez wiele lat.

Niezależnie na jaki rodzaj hydroizolacji się zdecydujemy warto zlecić jej wykonanie fachowcom z firmy Bud-Prajs. Aby hydroizolacja spełniała swoją rolę musi zostać wykonana rzetelnie i dokładnie a do tego potrzebne jest odpowiednie doświadczenie i wiedza.