Jakie są rodzaje sit stalowych?

Przemysł budowlany, farmaceutyczny lub rolniczy to sektory gospodarki, które bardzo często wykorzystują sita przemysłowe.

Są one jedną z części przesiewacza, która odpowiada za przesiewanie najczęściej sypkich, choć również wilgotnych, a nawet ciekłych materiałów i substancji.

Sita przemysłowe produkuje się z kilku tworzyw, przez co każde z nich ma swoje konkretne zastosowanie. Wiele z nich produkowanych jest ze stali. To właśnie sita stalowe cechują się dużą wytrzymałością i efektywnością podczas procesu przesiewu. Występują one w różnych rozmiarach, z określoną grubością oczek i drutów.

Dlaczego warto zdecydować się na sita stalowe?

Poza wymienionymi wyżej zaletami tego typu sit, jak wytrzymałość i efektywność, wyróżnić można także ich uniwersalność. Sprawdzą się one zarówno w przemyśle farmaceutycznym, budowlanym, rolniczym, a także w szeroko pojętej branży wytwórczej.

Jednak najczęściej korzysta z nich przemysł spożywczo-rolniczy. Sita stalowe są niezbędne w klasyfikacji i obróbce owoców i warzyw, czyli m.in.: kukurydzy, grochu, nasion słonecznika, maku, bobu, gorczycy, fasoli, rzepaku, marchwi, rzodkwi, kapusty, a także kopru. Dzięki nim materiał jest oczyszczony z brudu i drobin, przez co jego jakość i wartość rynkowa jest większa.

Warto także wiedzieć, że solidna konstrukcja sit stalowych, pozwala na wykorzystywanie ich w sektorze kopalnianym. To przez nie przesiewany jest węgiel.

Tak jak zostało to już wspominane – wyróżniamy kilka rodzajów sit stalowych. Różnica między nimi jest na tyle duża, że każde z nich może sprawdzać się w określonym typie przesiewu.

Sita tkane

Sita tkane to inaczej splecione ze sobą druty. Tak jak tkanina wykonana jest z włókien, tak ten rodzaj sit tworzą utkane ze sobą stalowe druty. Ważne, aby w wyborze sit tkanych kierować się średnicą ich oczek.

Sita strunowe

Ten typ sit stalowych wykonany jest z równoległych względem siebie długich drutów przypominających struny.

Jakie są rodzaje sit stalowych?

Sita plecione

Są one powszechnie wykorzystywane, a to z powodu ich wysokiego współczynnika powierzchni otwartej. Ceni się je z powodu ich niewielkiej wagi i dużej wytrzymałości. Z wyglądu przypominają one sita tkane.

Sita harfowe

Sita harfowe dedykowane są do przesiewu, w którym obrabiany materiał jest wilgotny lub gdy cechuje się on średnim poziomem sypkości. Są one charakterystyczne ze względu na falisty kształt tworzących je drutów.

Sita tłoczone

Ten rodzaj sit jest szczególnie pożyteczny, gdy przesiewany materiał cechuje się dużą ziarnistością. Wtedy sita tłoczone zapewniają najwyższy poziom wydajności.