Jakie są objawy niskiego poziomu tlenu?

Kiedy nie dostarczasz do organizmu wystarczającej ilości tlenu, możesz doświadczyć wielu objawów, takich jak szybki oddech, duszności, szybkie tętno, kaszel lub świszczący oddech, pocenie, dezorientacja, zmiany koloru skóry.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza, ponieważ może dojść do groźnego niedotlenienia i prawdopodobnie potrzebujesz inhalacji tlenowych.

Jakie są objawy niskiego poziomu tlenu?

Jakie działanie ma tlen inhalacyjny i kiedy warto z niego skorzystać?

Istnieje wiele różnych rodzajów terapii tlenowych, które można zastosować. Obejmują one gaz tlenowy, ciekły tlen, koncentratory tlenu, czy tlenoterapię hiperbaryczną. Koncentrator tlenu to urządzenie, które pobiera tlen z pomieszczenia, koncentruje go do celów terapeutycznych i usuwa inne naturalnie występujące gazy. Zaletą koncentratorów jest to, że są tańsze i nie wymagają napełniania jak zbiorniki, możemy również zakupić puszki z tlenem inhalacyjnym. Tlenoterapia hiperbaryczna różni się od innych metod tlenoterapii. Ludzie będą wdychać czysty tlen w pomieszczeniu lub komorze pod ciśnieniem. W komorach hiperbarycznych ciśnienie powietrza wzrasta trzy lub cztery razy w stosunku do normalnego poziomu ciśnienia powietrza. Zwiększa to ilość tlenu dostarczanego do tkanek organizmu. Ten rodzaj dostarczania tlenu jest często stosowany w leczeniu ran, poważnych infekcji lub pęcherzyków powietrza w naczyniach krwionośnych.

Wiele osób z ciężką POChP wymaga długotrwałej tlenoterapii. POChP to termin ogólny obejmujący postępujące choroby płuc, które prowadzą do zwiększonej duszności. Niektórzy ludzie doświadczają z czasem pogarszania się czynności płuc, co prowadzi ich do trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości tlenu. Oprócz pomocy w zapobieganiu niewydolności serca u osób z poważnymi chorobami płuc, takimi jak POChP czy astma, tlen inhalacyjny ma wiele zalet. Ssuplementacja tlenem poprawia sen, nastrój, czujność umysłową, wytrzymałość i pozwala wykonywać normalne, codzienne funkcje osobom z problemami z oddychaniem i gorszą kondycją fizyczną.

Można również wdychać tlen inhalacyjny po znacznym wysiłku, w chwilach stresu, po treningu, gdy złapie nas zadyszka, lub musimy się przez długi czas koncentrować na zadaniu. Inhalacje tlenowe są polecane także sportowcom, studentom, kierowcom czy osobom otyłym.