Frezowanie kominów, co to takiego?

Frezowanie kominów, inaczej rozwiercanie, polega na zwiększeniu przestrzeni wewnątrz komina, przez którą przechodzą substancje trujące. To mniej skomplikowana alternatywa dla budowy nowego komina – rozbiórka starego komina to duża ingerencja w budynek, a budowa nowego w innym miejscu powoduje utratę przestrzeni wewnętrznej.

Kiedy trzeba wyfrezować komin?

Istnieje szereg sytuacji kiedy wypada komin rozwiercić, np. gdy zajdzie trzeba zwiększenia średnicy wewnątrz komina, albo gdy zechcesz poprawić opór, gdy chcesz zwiększyć moc komina niż jest ona dopuszczalna przy obecnym kominie, lub komin nie jest szczelny i należy go wyłożyć.

Warunki techniczne wymagane do frezowania

Kanał kominowy musi być czysty w całym zakresie roboczym. Wypada zatrudnić fachowca z odpowiednimi kwalifikacjami, który przyjedzie i zrobi przegląd przed frezowaniem. Ponadto, warunkiem jest dostęp do komina od strony dachu, a wszystkie pomieszczenia, przez które przechodzi przewód kominowy, muszą być dostępne podczas całego procesu.

Maksymalny kąt czopucha komina musi wynosić 15 °. W przypadku większego kąta konieczne jest przewiercenie dostępu do placu budowy, wykonane przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.

Co więcej…

W niektórych przypadkach konieczne jest wywiercenie niewielkiego dostępu w dolnej części komina w celu wyjęcia wyfrezowanego muru i umożliwienia manipulacji podczas frezowania.

Przed frezowaniem należy sprawdzić powłokę komina, szczególnie na dachu i stropach drewnianych. W przypadku komina wolnostojącego należy wziąć pod uwagę analizę strukturalną wykonaną podczas przeglądu. Należy wspomnieć, że na ogół nie ma możliwości frezowania ceramiki, żelbetu i azbestu.

Komin frezowany nie może być używany bez odpowiedniej okładziny.

 

Na co zwrócić uwagę

Należy brać pod uwagę fakt, że prace mogą spowodować zapylenie budynku, dlatego osoba wykonująca usługę powinna poinformować o tym aspekcie swojego Klienta i profesjonalnie doradzić w zaistaniałej kwestii.

Chcesz dowiedzieć się więcej o frezowanie kominów? Porozmawiaj z ekspertem: frezowanie kominów