Promiennik ciepła – do czego można go zastosować?
Pierwszym skojarzeniem wielu z nas, na hasło „ogrzewanie” będzie kaloryfer. To oczywiste, ale ogrzewać wnętrza można o wiele prościej i – przede wszystkim – taniej. Takie możliwości daje nowoczesna technologia, a dokładniej promienniki podczerwieni.
Urządzenie emituje promieniowanie elektromagnetyczne, efektywnie ogrzewając wybraną powierzchnię. To zupełnie inna zasada działania, niż w przypadku tradycyjnych kaloryferów, piecyków elektrycznych czy promienników na gaz. Jakie zalety ma promiennik podczerwieni?
-
Oszczędność pieniędzy – stosując takie ogrzewanie, nie przepłacamy. Urządzania mają wysoką sprawność, a całe ciepło kierowanie jest tam, gdzie trzeba.
-
Szybkie nagrzewanie – nie trzeba czekać, aż instalacja ogrzewania osiągnie odpowiednią temperaturę. Promiennik ciepła grzeje od razu po włączeniu, dzięki czemu już od pierwszych chwil poprawia się odczuwalny komfort cieplny.
-
Precyzyjne sterowanie – promienniki można ustawić tylko w tych miejscach, gdzie są potrzebne. To rozwiązanie, np. do hal produkcyjnych, w których ogrzewanie potrzebne jest tylko w części pomieszczenia.
-
Prostota instalacji – nie ma konieczności budowy kotłowni i montażu rur. Promiennik podczerwieni wymaga jedynie zasilania energią elektryczną.
-
Jest uniwersalny – ogrzewanie tego typu można zastosować w ogrodzie, zakładzie produkcyjnym i hali magazynowej. Promiennik ciepła sprawdzi się także jako dogrzewacz dla zwierząt czy wyposażenie sauny.
Na rynku istnieje wiele modeli promienników, a ich wspólną cechą jest kompaktowa budowa. Dzięki temu urządzenia nie zabierają dużo miejsca, i można je stosować także tam, gdzie tradycyjne grzejniki się nie zmieszczą. Ogrzewanie przy pomocy promienników jest nie tylko wydajne, ale także zdrowe. Podczas pracy nie jest emitowane promieniowanie UV, a emitowane ciepło nie powoduje wzniecania kurzu. Tę ostatnią cechę docenią szczególnie alergicy, którzy cierpią na nasilenie dolegliwości podczas sezonu grzewczego.