Co wziąć pod uwagę decydując się na montaż paneli słonecznych?

Wiele osób zastanawia się, ile paneli słonecznych potrzebuje do zasilania domu i spełnienia potrzeb na efektywny pobór i wykorzystanie energii.

System paneli słonecznych o mocy 4 kW wymagałby około 16 paneli słonecznych o mocy wyjściowej 250 W, podczas gdy system o mocy 5 kW składa się z 20 paneli słonecznych o takiej samej mocy. Jeśli nie masz miejsca na dachu na taką liczbę paneli fotowoltaicznych, musisz wybrać takie, które mają większą moc.

Co wziąć pod uwagę decydując się na montaż paneli słonecznych?

Do pokrycia zapotrzebowania na energię wybierz instalację fotowoltaiczną 50 kW

Liczba paneli słonecznych potrzebnych do zasilania domu zależy od kilku czynników, między innymi od aktualnego zużycia energii elektrycznej, jaką część zużycia energii planujesz pokryć za pomocą paneli, jakie masz wymiary dachu oraz jaka jest liczba godzin słonecznych w twojej okolicy. Ponieważ czynniki te różnią się w zależności od domu, ważne jest, aby firma instalacyjna oceniła każde gospodarstwo domowe osobno. Oblicz, ile paneli słonecznych faktycznie pasuje do twojego dachu. Przeciętny panel fotowoltaiczny zajmuje około 1,44 m2 powierzchni dachowej. Nie zapomnij uwzględnić co najmniej 30 cm odległości od krawędzi dachu. Dostosuj rozmiar systemu, jeśli zdasz sobie sprawę, że nie masz wystarczająco dużo miejsca na wszystkie panele lub wybierz bardziej wydajne.

Pierwszym krokiem jest określenie aktualnego zużycia energii. Mierzysz to w kilowatogodzinach i ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na obliczenie tego tak dokładnie, jak to możliwe. Sprawdź ostatnie rachunki za prąd, aby uzyskać informacje o zużyciu energii w kWh. Możesz obliczyć miesiąc po miesiącu lub dodać swoje kwartalne zużycie energii razem, aby uzyskać roczną wartość. Zdecyduj, jaki procent rachunków za energię elektryczną chcesz pokryć za pomocą paneli słonecznych, może to być od 10 do 100 procent. Twoja decyzja wpłynie na rozmiar i koszty instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiednie panele oraz instalacja fotowoltaiczna 50 kw z pewnością jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną, pogrzanie wody oraz pomieszczeń w domu czy firmie. Obecnie coraz więcej osób jest zainteresowanych montażem paneli fotowoltaicznych i korzystaniem z takiej ekologicznej energii.