Bezpieczeństwo na wysokościach z Tommar

Prace na dużych wysokościach zawsze wiążą się z dodatkowym niebezpieczeństwem. Dlatego też tak istotne jest, by pracownicy, którzy je wykonują byli odpowiednio wykwalifikowani, zarówno pod względem wiedzy, umiejętności, jak i zaopatrzenia w odpowiedni sprzęt – dba o to np. firma Tommar. I podczas gdy część tych warunków jest bezpośrednio związana z daną osobą – jej przygotowanie, doświadczenie i skupienie – w kwestii wyposażenia zostało opracowanych wiele praktycznych rozwiązań.

Ogromną rolę odgrywają tutaj różnego rodzaju podnośniki. Każdy pracodawca odpowiedzialny za swój personel pracujący w trudno dostępnych miejscach powinien zapoznać się bliżej z ich specyfikacją oraz potencjalnym wykorzystaniem. Gwarantują one bowiem nie tylko bezpieczeństwo, ale też znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę.

Rodzaje podnośników

Rynek oferuje różnego rodzaju samojezdne podesty ruchome przystosowane do prac na wysokościach, dostępne zarówno do kupienia, jak i wynajmu. Posiadają one pewne cechy wspólne, są jednak także różnice, które mogą zadecydować o naszym ostatecznym wyborze. Jednym z popularnych typów podnośników jest podnośnik nożycowy. Jego charakterystyczną cechą jest mechanizm podnoszenia podestu, który wykorzystuje konstrukcję skrzyżowanych ramion połączonych w ruchomy sposób. Na nich umieszczony jest podest koszowy, do którego dostęp mają pracownicy. Zmiana kąta między ramionami podnośnika umożliwia podnoszenie lub opuszczanie podestu w pionie. Podnośniki nożycowe sięgają na wysokość od kilku do kilkunastu metrów.

Nieco odmienną budowę ma podnośnik koszowy, czyli urządzenie dźwignicowe mające postać kosza lub platformy na końcu sięgającego nawet do kilkunastu metrów hydraulicznego ramienia. W przypadku, gdy ramię jest zamontowane na ciężarówce, mówimy o podnośniku występującym jako kołowy pojazd mechaniczny. Co ciekawe, to właśnie ten rodzaj jest często wykorzystywany przez straż pożarną. Podnośnik teleskopowy z kolei wyróżnia się możliwością obrotu nawet o 360 stopni, a rozłożone ramię osiąga duże zasięgi boczne. Inną cechą charakterystyczną tego typu jest jego kompaktowość po złożeniu członów teleskopowych. Ostatnim rodzajem, który należy przytoczyć w tym miejscu są ładowarki teleskopowe zaliczane są do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. Charakteryzują się one wysoką wydajnością, a maksymalna wysokość, na jaką podnoszą towar wynosi ok. 30 m przy udźwigu do 22 ton.

Różne zastosowania podnośników

W zależności od rodzaju podnośników, będą one niekiedy lepiej przystosowane do określonych zadań. Jednak ujmując zagadnienie bardziej ogólnie, podnośniki są wykorzystywane przy wszelkiego typu budowach i remontach, myciu okien wysokich budynków, w przemyśle, przy transporcie ciężkich towarów, załadowaniu i rozładowaniu palet, a także przy podcinaniu gałęzi drzew czy w sadownictwie. Czasami, jeden rodzaj podnośnika może być w satysfakcjonujący sposób zastąpiony przez inny. Kiedy indziej jednak, jeden określony typ będzie po prostu najbardziej praktyczny. Przed decyzją o zakupie lub wynajmie warto zatem poświęcić chwilę na przeanalizowanie naszych indywidualnych potrzeb.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Tommar.