Mączniak prawdziwy to dosyć powszechna choroba plonów

Jeśli mieszkasz w strefie umiarkowanej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że napotkałeś mączniaka prawdziwego w swoim ogrodzie czy na polu.

Mączniak prawdziwy jest ogólnoświatowym zagrożeniem, z setkami gatunków grzybów, które mogą wywoływać chorobę, i mogą zarażać wiele różnych gatunków roślin. Chociaż mączniak prawdziwy nie zabija zakażonej rośliny, osłabia ją i zmniejsza plony.

Mączniak prawdziwy to dosyć powszechna choroba plonów

Jak się rozwija mączniak prawdziwy buraka

Jeśli uwzględni się całkowitą utratę plonów i wzrostu roślin, mączniak prawdziwy powoduje największe straty w przypadku każdej pojedynczej choroby roślin na polach uprawnych, jak również w ogrodach przydomowych. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na objawy mączniaka prawdziwego i podejmować odpowiednie działania. Porażone liście pojawiają się we wczesnych stadiach infekcji jako białe lub szare plamki. Mogą szybko się powiększyć, aby całkowicie pokryć zakażone części roślin. Chociaż te grzyby zwykle nie zabijają swoich żywicieli, to jednak znacznie osłabiają zaatakowane rośliny, zmniejszając plony.

Oprócz wzorców pogodowych i objawów, na które należy zwrócić uwagę, jeśli szukasz środka do zwalczenia mączniaka prawdziwego, powinien to być odpowiedni fungicyd. Grzyby wywołujące mączniaka prawdziwego są niezwykłe, ponieważ potrzebują żywych żywicieli, aby pobierać składniki ożywcze ze swojego gospodarza, aby przetrwać. I w przeciwieństwie do większości rodzajów grzybów, które wolą wilgoć, mączniak prawdziwy powoduje cięższe przypadki zachorowań przy ciepłej i suchej pogodzie. Łagodny przypadek mączniaka może sam zniknąć, ale bez interwencji i wdrożonego leczenia poważna infekcja może oznaczać zniszczenie plonów.

Zastosowanie fungicydów są niezbędne, jeśli mączniak prawdziwy buraka zacznie się rozwijać. Nie tylko warzywa, ale również trawy, zboża, zioła i drzewa owocowe mogą zostać zainfekowane przez takim rodzajem grzybów. Choroba ta może również wystąpić w pomieszczeniach, na roślinach doniczkowych, takich jak fiołki afrykańskie i poinsecje.