Jak stosować herbicydy?

Kiedy chcemy zadbać o nasze rośliny uprawne należy sprawdzić z jakimi chwastami mamy do czynienia, i dobrać odpowiednie środki, dzięki którym pozbędziemy się niepożądanych roślin.

Można stosować środki ochrony roślin, które działają na łodygi i liście, ale także można stosować środki, które wnikają do gleby i działają na korzenie, wówczas roślina atakowana jest od korzeni, przez cały układ na liściach kończąc. Kiedyś chwasty usuwane były przy pomocy pielenia, jednak był to proces bardzo czasochłonny. Najbardziej skuteczne w przypadku chwastów są odpowiednie herbicydy, które możemy podziałać na herbicydy stosowane na gruncie oraz herbicydy stosowane na liście, mogą być kontaktowe lub ogólnoustrojowe. Istnieją także herbicydy totalne lub herbicydy selektywne. Herbicyd totalny to taki, który zabija wszystkie rodzaje roślin.

Jak stosować herbicydy?

Selektywny herbicyd to taki, który zabija głównie określony rodzaj roślin. Na przykład herbicydy dla chwastów szerokolistnych i herbicydy dla chwastów wąskolistnych, czyli traw.

Chociaż jest to herbicyd całkowity, czasami może stać się selektywny po obniżeniu dawki. Herbicydy dogruntowe, aplikuje się na glebę i tworzy się wówczas specjalny film, który po przeniknięciu przez kiełkujące chwasty ginie. Herbicydy powszechnie stosuje się także na rosnące już rośliny. Wówczas niszczy zielone liście i łodygi w miejscach, w których spada, środki wówczas nie docierają do korzeni. Wieloroczne chwasty są znacznie bardziej uciążliwe niż jednoroczne. W tym przypadku należy użyć silniejszych środków ochrony roślin, za pomocą których będzie można skutecznie je usuwać. Oczywiście herbicydy dobiera się w zależności od typu roślin jakie mają zostać usunięte dlatego herbicydy w zbożach usuwają określone rodzaje roślin. Muszą zatem posiadać odpowiedni rodzaj składników. Najczęściej herbicydy są dokładnie opisane do czego są przeznaczone. Oprócz dobrania herbicydów do konkretnych roślin, należy także sprawdzić do których okresów wzrostów będą one stosowane. Przykładowo mogą być wykonane opryski które będą działały na nasiona, które jeszcze nie kiełkują.